Postanowienia ogólne:

• Prawo do korzystania ze zbiorów Biblioteki ma charakter powszechny.
  • Korzystanie z Biblioteki jest bezpłatne
  • Z wypożyczalni mają prawo korzystać obywatele zamieszkali na terenie Polski.
  • Przy zapisie do Wypożyczalni zgłaszający się powinien:
    - okazać dowód tożsamości ze zdjęciem i adresem zamieszkania,
    - złożyć na karcie czytelnika zobowiązanie do przestrzegania regulaminu
  • Czytelni k  zobowiązany jest informować Bibliotekę o zmianie miejsca zamieszkania, miejsca pracy, szkoły.
  • Biblioteka ma prawo pobierać kaucję za wypożyczone książki  i inne materiały biblioteczne w następującym przypadku:
    - jeśli czytelnik nie jest stałym mieszkańcem powiatu szamotulskiego
    - kaucja w zryczałtowanej wysokości 25,00 zł za każdy wypożyczony wolumin.
  • Po upływie roku od zaprzestania korzystania z Biblioteki, nieodebrana kaucja staje się własnością Biblioteki przeznaczoną na jej cele statutowe.
  • Bibliotekarz na prośbę czytelnika udziela informacji o książkach, pomaga w doborze lektury, korzystaniu z katalogów.
  • Jednorazowo czytelnik może wypożyczyć do 5 książek.
  • Książki wypożycza się na okres 4 tygodni.
  • Biblioteka może na prośbę czytelnika przesunąć termin zwrotu wypożyczonej książki, jeśli nie ma na nią zapotrzebowania ze strony innych czytelników.
  • Na prośbę czytelnika Biblioteka może rezerwować książki aktualnie wypożyczone przez innych czytelników.
  • W razie braku książki Biblioteka na prośbę czytelnika sprowadza książki z innych bibliotek w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych.
  • Czytelnik jest zobowiązany do poszanowania wypożyczonych książek, powinien zwrócić uwagę na stan wypożyczonej książki i zauważone uszkodzenia zgłosić bibliotekarzowi.
  • Za szkody wynikłe z zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych książek odpowiada czytelnik. Wysokość odszkodowania ustala bibliotekarz, w zależności od aktualnej wartości rynkowej książki i stopnia jej uszkodzenia. Na sumy wpłacone
    z tytułu zagubienia lub uszkodzenia książki Biblioteka wydaje czytelnikowi pokwitowanie.
  • Czytelnik może, za zgodą bibliotekarza, dostarczyć zamiast zagubionej lub zniszczonej książki – inną książkę nie mniejszej wartości, przydatną Bibliotece.
  • Za przetrzymywanie książek ponad termin zawarty w punkcie 10. Biblioteka pobiera 0,05 zł opłaty od woluminu za każdy dzień ponadregulaminowy okres wypożyczenia.
  • Czytelnik, do którego Biblioteka wysyła upomnienia w sprawie zwrotu książek pokrywa ich koszty.
  • Jeśli czytelnik mimo wysyłanych upomnień odmawia zwrotu książek i uiszczenia należnych opłat, Biblioteka dochodzi swych roszczeń zgodnie z przepisami prawa.

Postanowienia końcowe:

• Wszelkie życzenia i zażalenia należy kierować osobiście lub pisemnie do Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły.
  • Czytelnik nie stosujący się do postanowień niniejszego regulaminu może być tymczasowo, a w szczególności w drastycznych przypadkach na stałe pozbawiony prawa do korzystania z Biblioteki. Decyzję w tej sprawie podejmuje bibliotekarz obsługujący czytelnika. Czytelnikowi przysługuje prawo wystąpienia z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy do Dyrektora BPMiG Szamotuły