Jesteś tutaj

Strona główna » 2017

Stary Marych, którego pewnie kojarzy każdy szamotulanin, to co prawda fikcyjna postać, ale jakże ważna dla Wielkopolski, skoro w Poznaniu ma nawet swój pomnik.
Twórcą owej postaci jest niezwykły człowiek, popularyzator gwary wielkopolskiej,
autor, dziennikarz, scenarzysta i reżyser licznych gwarowych słuchowisk radiowych - JULIUSZ KUBEL, który 15 marca przybył do naszej biblioteki, aby spotkać się ze swoimi słuchaczami i czytelnikami.
Juliusz Kubel, oprócz opowiadań o początkach swojej przygody z gwarą i ciekawych wyjaśnieniach etymologicznych, przedstawił nam Księcia Szaranka, swoje najnowsze dzieło, czyli Małego Księcia w wielkopolskim brzmieniu.
Ta subtelna powieść Antoine’a de Saint-Exupéry, wiernie przetłumaczona przez Juliusza Kubla, nie straciła swojego przekazu, ale dla czytelników, szczególnie tych młodszych, okazała się bardzo zabawna, bo czyż można się nie śmiać, kiedy Książę Szaranek prosi
o nagrygolenie baranka?
Radość i śmiech towarzyszyły w ogóle całemu spotkaniu, a rozmowy o licznych aspektach językowych (w końcu większość z nas, szamotulan ma wielkopolskie korzenie) trwały jeszcze długo po nim.